Osnovna oprema

View previous topic View next topic Go down

Osnovna oprema

Post  DavorV on 29.05.13 19:45

Jasno mi je da će mi trebati nekakva kaciga, rukavice i čekić, vjerojatno i nekakav set prve pomoći, ali bih volio neke konkretne primjere da ne idem na izlet k'o zadnji ...

DavorV

Broj postova : 64

View user profile

Back to top Go down

Re: Osnovna oprema

Post  covac on 03.06.13 14:30

Oj. Radim na vise prezentacija, kaj od sigurnosti, opreme, ciscenja i odrzavanja primjeraka.... Ali to bude tek za tjedan dana, nemam previse slobodnog vremena pa ne stignem. Dodite na sastanak i sve budemo objasnili do temelja, prednosti i nedostaci sve vam mogu reci ili tjedan dana pricekate i sve bude na netu

covac

Broj postova : 75

View user profile

Back to top Go down

Post  monty-zg on 04.06.13 20:34

Ukratko:
Osnovna oprema ti je: dobre cipele (da ne potrgaš noge), poželjno duge hlače (radi zmija, ali i kopriva i trnja), na rukama je zgodno imat rukavice (one šljakerske) jer kamen zna bit jako oštar a i ispod njega nikad ne znaš kaj leži.
Uz to kapa (zbog sunca) i/ili kaciga (zbog pada kamena), naočale (prozirne ili sunčane-radi frcanja kamena i zbog odbljeska sunca). Od "alata": čekić-može biti obični 600g iz Pevca pa do 3kg, može biti bat ili geološki, ovisi samo o tome koji ti je najspretniji i koje stijene razbijaš. Za granite ni macola od 5kg nije premala, za lapor možeš uzet i onaj zlatarski. Uz njega klin, špicu ili štemajzl (po želji) za odvajat dijelove stijene, povećalo (može biti obično 3x pa sve do geološkog 10X) i zgodno je u bočici s kapaljkom imati kloridnu (iliti po domaći solnu, HCl) kiselinu 9% ili 19% (litra je u dućanu 10tak kn a dobro dođe i za otčepljivanje cijevi u domaćinstvu). Kiselina služi za prepoznavanje kalcita od kvarca ili dolomita (jer su to ipak najčešći minerali). Uz to, ruksak, torba i recimo stare novine za zamotat uzorke koje pronađeš, voda za piće i neka klopa. To ti je otprilike osnova. E sad...na svakom terenu se skuži i ono dodatno što svatko za sebe zna kaj mu još treba.
Nadam se da sam pomogao.

monty-zg

Broj postova : 106

View user profile

Back to top Go down

Post  DavorV on 04.06.13 20:57

Jesi, hvala.

Nabavio sam ponešto na Jakuševcu, fali mi čekić. Možda nađem sutra.

DavorV

Broj postova : 64

View user profile

Back to top Go down

Post  Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top